Zęby mleczne spełniają ważną rolę w prawidłowym rozwoju małego pacjenta. Można powiedzieć, że przygotowują miejsce dla zębów stałych, a także wskazują im kierunek wyrastania. Przedwczesna utrata zębów mlecznych może skutkować nieprawidłowym wyrzynaniem się zębów stałych, co może prowadzić do powstawania wad zgryzu. Utrata zębów mlecznych może powodować także dyskomfort dla dziecka, które wstydzi się swojego wyglądu. Warto nie tylko dbać profilaktycznie od najmłodszych lat o zęby mleczne, w razie potrzeby rodzice powinni zapewnić także leczenie zębów już od najmłodszych lat.
Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta, czyli tzw. wizyta adaptacyjna pozwala na oswojenie się dziecka z lekarzem i gabinetem. W czasie takiej wizyty nie przeprowadzamy jeszcze żadnych zabiegów. Dokonujemy przeglądu uzębienia, jego omówienia z rodzicem asystującym dziecku i ewentualnego zaplanowania dalszego postępowania. Dzięki wizycie adaptacyjnej, kiedy zajdzie już potrzeba leczenia, dziecko nie będzie bało się stomatologa, ani wizyty w gabinecie.
Leczenie zębów mlecznych
U dzieci, u których wymagane jest leczenie i dobrze znoszą współpracę z lekarzem można wykonać pełny zabieg leczenia próchnicy z ostatecznym wypełnieniem ubytku odpowiednio dobranym wypełnieniem. Aby zmniejszyć stres i ból dziecka możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego wykonywanego za pomocą specjalnego systemu komputerowego. Można również zastosować dodatkowo specjalne żele znieczulające na powierzchnię błony śluzowej co sprawia, że sam moment wprowadzenia znieczulenia jest bezbolesny.
Do wypełnienia zębów mlecznych można wykorzystać wypełnienia w różnych kolorach. Kolor „plomby” może wybrać samo dziecko. Takie kolorowe wypełnienia mogą być atrakcją, która zachęci dziecko do leczenia. Uzupełnienia te oprócz walorów estetycznych mają inną ważną zaletę – uwalniają fluor.

Lakowanie zębów mlecznych

Lakowanie zębów to bardzo popularna i skuteczna metoda ochrony zębów przed próchnicą.
Lakowanie to krótki i bezbolesny zabieg, którego efektem jest zabezpieczenie zębów przed próchnicą. Zabieg wykonywany jest w gabinecie stomatologicznym przez lekarza stomatologa. Lakowanie zębów polega na pokryciu specjalnym preparatem – lakiem wszelkich szczelin i bruzd w zębach, czyli tych miejsc gdzie najwcześniej rozwija się próchnica i które są bardzo trudne do oczyszczenia w codziennym myciu zębów. Lakiem pokrywane są bruzdy i szczeliny na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych, a także otwory ślepe na siekaczach.
Lakierowanie zębów mlecznych
Lakierowanie zębów (czasem mylone z lakowaniem) jest zabiegiem profilaktycznym polegającym na wcieraniu w powierzchnię szkliwa lub odsłoniętej zębiny specjalnego preparatu na bazie fluorków lub zawierającego inne substancje przeciwbakteryjne, przeciwkwasowo neutralizujące, czy remineralizujące.
Lakierowanie zębów dostarcza zębom dziecka dużej dawki fluoru w odpowiednim stężeniu. Zabieg zapobiega demineralizacji oraz rozwojowi próchnicy, a także wzmacnia zęby. Dzięki niemu ich szkliwo staje się bardziej odporne na działanie bakterii oraz kwasów.
Jeśli lekarz stwiedził erozję zębów stałych, na przykład spowodowanej refluksem, spożywaniem napojów typu ice tea czy kwaśnych soków owocowych należy także lakierować zęby stałe, zaraz po ich wyrżnięciu. Ponadto warto stosować ten zabieg regularnie w czasie noszenia aparatów ortodontycznych, podczas oddychania przez usta oraz przy stosowaniu wziewnych lekarstw i syropów z sacharozą podawanych dzieciom przy gorączce i infekcjach.

Lapisowanie zębów

Lapisowanie zębów mlecznych jest zwane także impregnacją zębów.
To zabieg wykonywany w przypadku próchnicy na dużych płaskich powierzchniach oraz gdy ząb mleczny został zbyt mocno zniszczony przez próchnicę i niemożliwe jest jego leczenie i założenie wypełnienia. Lapisowanie polega na serii zabiegów doprowadzających do utwardzania zębiny z wykorzystaniem związku azotanu srebra. Impregnacja zębów umożliwia zatrzymanie rozwijania się próchnicy, oraz jednocześnie pozwala na ocalenie zębów przed usunięciem. Zabieg lapisowania zębów jest zupełnie bezbolesny, niestety główną jego wadą jest przebarwienie zębów na czarno, spowodowane zastosowaniem azotanu srebra.
Profilaktyka dzięcięca
Rodzice już od najmłodszych lat powinni dbać o zdrowie zębów swoich dzieci. Już od pojawienia się pierwszych zębów powinni uczyć dziecko jak dokładnie myć zęby. Najpierw z pomocą rodziców, a później samodzielnie. Warto także pamiętać o doborze szczoteczki i pasty do zębów przeznaczonych dla dzieci, które, zwłaszcza dla najmłodszych powinny być inne niż pasty dla dorosłych, czy starszych dzieci. Należy uczyć dziecko prawidłowych zachowań zapewniających codzienną pielęgnację zębów, ale także odpowiednio wcześnie zacząć wizyty kontrolne u stomatologa, który w razie nieprawidłowości w dbaniu o zęby dziecka pokaże i wyjaśni wszystkie niezbędne zagadnienia, a także wskaże jak należy prawidłowo postępować aby dziecko długo cieszyło się pięknym uśmiechem i zdrowymi zębami.
