Protetyka to dziedzina stomatologii, dzięki której pacjent może odzyskać utracone zęby i ponownie cieszyć się pięknym uśmiechem. Współczesna protetyka to nie tylko znane wszystkim ruchome uzupełnienia, ale również inne, dużo bardziej nowoczesne rozwiązania umożliwiające uzupełnienie braków w uzębieniu, które są nie tylko poważnym problemem estetycznym, lecz także zdrowotnym.
Leczenie protetyczne jest bardzo ważne, ponieważ nawet brak jednego zęba może powodować poważne konsekwencje dla całego organizmu pacjenta.Wpływa negatywnie na estetykę twarzy oraz wywołuje zmiany w stawie żuchwowo-skroniowym. Brak zębów może być przyczyną problemów z dziąsłami, mogą wystąpić wady zgryzu, wymowy, a także problemy z układem trawiennym. Wskazaniem do leczenia protetycznego są ubytki, które nastąpiły wskutek zaniedbania, wypadku lub z innych przyczyn.
Odbudowa utraconych zębów nie nie jest prostą sztuką. Wymaga specjalistycznego przygotowania , dzięki któremu uzyskamy efekt optymalny zarówno pod względem estetycznym, jak i zdrowotnym. Niezwykle istotne jest, aby przed właściwym leczeniem protetycznym, odpowiednio wyleczyć istniejące zęby pacjenta. W tym celu należy wykonać leczenie odpowiednie leczenie przygotowujące do właściwego leczenia protetycznego. Jedynie dzięki kompleksowemu działaniu uzyskamy doskonały efekt końcowy.
Jednym z elementów protetyki są korony stomatologiczne. Są to stałe rozwiązanie protetyczne w postaci nakładek mocowanych na zniszczone, własne zęby pacjenta. Korony protetyczne umożliwiają odbudowę zębów, ponadto poprawiają ich stan oraz wzmacniają zęby, na przykład po leczeniu kanałowym.
Innym popularnym elementem protetyki stomatologicznej są mosty na uzębieniu. Mosty są elementem protetycznym, który pozwala na uzupełnienie jednego lub kilku brakujących zębów. Most złożony jest z koron osadzonych na zębach filarowych połączonego przęsłem. Może być wykonany z różnych materiałów. Aby prawidłowo wykonać most należy odpowiednie przygotowanie, polegające na oszlifowaniu zębów filarowych oraz ich wcześniejsze wyleczenie.
Kolejnym elementem wchodzącym w skład protetyki są protezy ruchome.
Takie protezy są niestety mniej komfortowe od uzupełnień stałych, ponieważ trzeba je wyjmować i nie zawsze są dobrze tolerowane przez pacjentów. Protezy ruchome mogą być wykonane z akrylu. Tego typu rozwiązanie stosowane są w przypadku braku wszystkich lub kilku zębów. Proteza akrylowa to jeden z tańszych sposobów uzupełnienia braków w uzębieniu. Innym rodzajem protez ruchomych są protezy szkieletowe. Są one znacznie bardziej komfortowe, lecz wymagają uzębienia własnego pacjenta. Protezy szkieletowe zbudowane są na konstrukcji metalowej, są delikatne i dobrze tolerowane. Kolejnym rodzajem protez są protezy zębowe elastyczne. Wykonuje się je z materiałów termoplastycznych. Protezy tego typu nie zasłaniają podniebienia oraz dobrze utrzymują się w jamie ustnej pacjenta. Najlepszym rozwiązaniem są protezy składające się z połączenia najlepszych cech protez szkieletowych oraz termoplastycznych.