Na profilaktykę stomatologiczna składają się wszelkie działania, które mają na celu zapobieganie wszelkim chorobom atakującym zęby oraz jamę ustną. Przy profilaktyce szczególną uwagę należy zwrócić na zagrożenia a związane z możliwością rozwoju próchnicy, która to jest zdecydowanie najpowszechniejsza chorobą zębów. Zignorowanie jej obecności może doprowadzić wielu konsekwencji zdrowotnych. Dlatego tak ważna staje się odpowiednia profilaktyka, mająca zapobiec jej wystąpieniu.
Do profilaktyki stomatologicznej możemy zaliczyć zarówno czynności wykonywane samodzielnie w domu, jak i podczas wizyty w gabinecie.
To co pacjent może samodzielnie wykonywać w domu to szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie. Zalecane jest jednak mycie zębów po każdym posiłku, a zwłaszcza po jedzeniu słodyczy. Oprócz szczotkowania należy stosować płukanie specjalnymi płynami, używanie nici dentystycznych do usuwania resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Warto też zapewnić organizmowi duże ilości wapnia wapnia i fluoru w posiłkach oraz ograniczać spożywanie słodyczy i napojów gazowanych.
Profilaktyka w gabinecie stomatologicznym powinna polegać na przeglądach stomatologicznych w gabinecie, najlepiej minimum co pół roku. Taka częstotliwość jest skutecznie zapobiegać chorobom zębów i przyzębia. W ramach zabiegów profilaktycznych w gabinecie stomatologicznym warto przeprowadzić następujące zabiegi: piaskowanie, czyli usuwanie osadu, usuwanie kamienia nazębnego, lakierowanie.
Nieusunięty w porę osad z czasem zamienia się w kamień nazębny, zaś powstałe w ten sposób przebarwienia szpecą zęby. Piaskowanie zębów polega na usuwaniu osadu i przebarwień mieszaniną wody i powietrza z dwuwęglanem sodu. Płyn wyrzucany jest pod wysokim ciśnieniem ze specjalnego aparatu. Jest to zabieg bezbolesny, a zapobiega paradontozie. Po zabiegu stosuje się polerowanie oczyszczonych powierzchni zębów.
Usuwanie kamienia nazębnego, inaczej zwane skalingiem, to zabieg ultradźwiękowy. Jęśli nie są odsłonięte szyjki zębów i nie ma stanów zapalnych zabieg ten jest bezbolesny, nie powoduje także niszczenia szkliwa. W przypadku występowania tych dolegliwości zaleca się znieczulenie.
Skaling zapobiega chorobom przyzębia i likwiduje przykry zapach z ust, będący wynikiem działania bakterii zgromadzonych w kamieniu.
Lakierowanie zębów jest to zabieg polegający na pokryciu zębów preparatem z dużą zawartością fluoru. Zabieg kojarzony z profilaktyką stomatologiczną u dzieci, polecany jest też dorosłym. Zapobiega próchnicy oraz nadwrażliwości zębów. Lakierowanie należy przeprowadzać w odstępach półrocznych, po piaskowaniu zębów i usuwaniu kamienia nazębnego.