Implanty zębowe to elementy specjalnie wszczepiane w kości żuchwy lub szczęki, umożliwiające późniejsze osadzenie koron lub mostków oraz przygotowujące do dalszych zabiegów stomatologicznych.  

Jeśli pacjent utraci ząb, lub ząb zostanie usunięty w wyniku ekstrakcji ważne, aby niezwłocznie po usunięciu pomyśleć o uzupełnieniu braków. Nawet jeden brakujący ząb może poczynić znaczne szkody w obrębie całej jamy ustnej: na przykład spowodować przesunięcie się pozostałych, wywołać wydłużenie i ruchomość tych przeciwstawnych, czy też zaburzyć zgryz. 

Najlepszym ze sposobów na uzupełnienie braków w uzębieniu są implanty zębowe. To sztuczne korzenie, najczęściej tytanowe, na których montowane są korony lub mosty. Niemal w 100% zastępują naturalne zęby, a dobrze pielęgnowane, mogą wystarczyć do końca życia. W przypadku dużych braków, implanty pomagają ustabilizować protezy ruchome, dzięki czemu pacjent może poczuć się komfortowo.

Najpopularniejsze w chwili obecnej implanty zębowe wykonywane są z tytanu. Charakteryzują się one wyjątkową trwałością i są neutralne dla organizmu pacjenta. Dzięki temu praktycznie nie istnieje ryzyko reakcji alergicznych czy odrzucenia wszczepu. Dzięki implantologii możliwe jest nie tylko odtworzenie pojedynczych zębów, ale także całkowita odbudowa pełnych łuków zębowych. Użycie odpowiednio dobranych implantów pozwala na osadzanie w nich na stałe koron lub mostów idelanie dopasowanych, zarówno kształtem jak i barwą, do naturalnych zębów pacjenta.  

Stosowanie odpowiednich implantów pozwala także na ustabilizowanie ruchomych uzupełnień protetycznych, na przykład protez ruchomych, co sprzyja komfortowemu spożywaniu pokarmów i wyraźnej mowie.