kontakt
Nieodwracalne skutki erozji

Erozja polega na rozpuszczaniu tkanek twardych zębów na skutek działania kwasów występujących w jamie ustnej lub pochodzących z zewnątrz  i prowadzi do niepróchnicowych ubytków szkliwa.


Do pierwszych oznak erozji zalicza się początkową obecność zlokalizowanych, gładkich i błyszczących, a czasem matowych powierzchni. Do innych objawów zaliczają się również przebarwienia powierzchni wywołane utratą minerałów (demineralizacja) szkliwa. Pojawienie się wgłębień i zaokrąglenie brzegów również świadczy o chorobie.

Odpowiedzialne za erozję mogą być  kwasy występujące w jamie ustnej lub spoza organizmu dostarczane np. z pokarmem lub z płynami (kwaśne napoje), nieprawidłowe nawyki żywieniowe, dieta laktowegetariańska (spożywanie pokarmów o  niskim pH), nadużywanie alkoholu,  czy też choroby współistniejące takie jak np. refluks żołądkowo-przełykowy, bulimia, anoreksja. Do powstawania erozji może prowadzić również przyjmowanie leków, które zaburzają czynność ślinianek, stosowanie produktów higieny jamy ustnej o zbyt niskim pH bez jednoczesnego dostarczania jonów fluoru.
Szanowni Państwo, rejestrujemy pacjentów po kontakcie telefonicznym.
Nie mamy stałych godzin pracy, dostosowujemy się indywidualnie do potrzeb pacjentów.
Proponowane godziny przyjęć:
poniedziałek: 8:00 – 19:00
środa: 8:00 – 19:00
czwartek: 8:00 – 12:00
piątek: 8:00 – 19:00

Piotr Grabowski Stomatolog

twojstomatolog@gmail.com
+48 501 172 602
+48 22 825 47 83


engine solidside | © 2013 grabowskipiotr.pl